• Puszki aluminiowe - RECAL

        • PUSZKA

          Puszka na napoje jest jednym z "epokowych" wynalazków XX wieku, związanych z codziennym życiem konsumentów. Historia puszki nie jest długa. Zaczyna się w Ameryce w latach 60 ubiegłego stulecia. Technologia produkcji puszek z aluminium szybko rozprzestrzeniła się, a zalety tego opakowania umożliwiły mu zdobycie światowych rynków.

          Do niezaprzeczalnych zalet puszek aluminiowych należy zaliczyć: 

           * jest lekka,
           * jest łatwa w transporcie i przechowywaniu (nie tłucze się),
           * świetnie "wypełnia przestrzeń"; jej zawartość zajmuje aż 90 proc. powierzchni potrzebnej na przechowywanie,
           * pozwala na szybsze chłodzenie napojów, a więc i oszczędność energii,
           * jest atrakcyjna wizualnie i łatwa do zadrukowania, bez potrzeby stosowania etykiet,
           * przy otwieraniu nie są eliminowane żadne elementy opakowania,
           * przede wszystkim zaś jest surowcem wtórnym, nadającym się w całości do recyklingu.
           

          Na świecie zużywa się dziś rocznie ponad 220 miliardów puszek w tym ponad 80 proc. aluminiowych. W samej Polsce w 2003 r. wprowadzono ich 2,2 mld szt. i produkcja ta wciąż rośnie.
          Statystyczny Amerykanin konsumuje dziś zawartość ponad 350 puszek rocznie, Anglik - ponad 126. Polak spożywa rocznie zawartość ponad 50 puszek. Przewidywany jest dalszy dynamiczny rozwój tego rynku.
          Aluminiowa puszka "jest liderem recyklingu pośród opakowań do napojów". Na świecie odzyskuje się ponad 55 proc. puszek. W Europie - średnio 42 proc. W przodującej Szwajcarii i Finlandii powtórnie wykorzystuje się ponad 90 proc. Recykling puszek w Polsce szybko rośnie i w 2003 roku przekroczył średni europejski wynik osiągając poziom 44 proc., podczas gdy jeszcze w 1998 r. sięgał 13 proc. Jest to niezaprzeczalna zasługa Fundacji RECAL.