• O TPD

O Towarzystwie Przyjaciół Dzieci

Misja,  cele i tożsamość

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci jest najstarszym w Polsce stowarzyszeniem tworzącym ruch społeczny na rzecz pomocy dzieciom i ich rodzicom. Głównym celem tego ruchu jest troska o prawa, jakość warunków życia, wychowania i edukacji dziecka, jego wszechstronny rozwój, zdrowie, bezpieczeństwo, podmiotowość i godność, równość szans życiowych.

Towarzystwo jest kontynuatorem myśli społecznej i pedagogicznej swych poprzedników: Robotniczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oraz Chłopskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

Szkolne Koło TPD w Sokołowcu działa na terenie gminy Świerzawa od ponad 20-stu lat. W tym czasie jego działalność działalność wspomagało wielu darczyńców. W okresie ferii letnich i zimowych organizowaliśmy dla dzieci wypoczynek z dożywieniem, byliśmy też organizatorami Dnia Dziecka oraz Mikołajek. Swoją tożsamość kształtujemy w oparciu o 6 podstawowych zasad znajdujących odzwierciedlenie w realizacji aktualnych celów.

Są to zasady:
           Równości szans wszystkich dzieci do: wychowania w rodzinie, dostępu do nauki, opieki zdrowotnej, dóbr kultury,  zdobyczy techniki, rozwoju perspektyw życiowych.
           Sprawiedliwego, równego traktowania, poszanowania podmiotowości i godności dziecka.
           Tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka, jego pracy oraz poglądów.
           Wychowania w duchu patriotyzmu.
           Integracji, solidarności i ochrony praw pokrzywdzonych oraz dyskryminowanych

Działalności humanitarnej, charytatywnej, wzajemnej pomocy, pracy społecznej i wolontariatu.

Przewodnicząca TPD Sokołowiec
          Anna Kopacz