• Nasi wolontariusze na Ukrainie

     •  

                      Uczniowie naszej szkoły: Krzysztof Harasimowicz, Armin Węgrzynowski, Marcin Buchowski wraz z Państwem Bronisławą i Krzysztofem Kuchmister oraz opiekunem Szkolnego Koła Caritas- Iwoną Olechno, poświecili część wakacji - urlopu, aby ratować polskie mogiły na Ukrainie. Po raz pierwszy uczestniczyliśmy w pracach porządkowych na cmentarzu w Latyczowie.

      Akcja „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” w której wzięliśmy udział zorganizowana była już po raz dziesiąty przez Fundację STUDIO WSCHÓD z Wrocławia z prezesem Panią Grażyną Orłowską-Sondej na czele. Dzięki fundacji mogliśmy się odpowiednio przygotować do wyjazdu, ponieważ w czerwcu dla wszystkich wyjeżdżających wolontariuszy Pani prezes zorganizowała Piknik Kresowy.

                  Zmotywowani, uśmiechnięci, wyposażeni w potrzebne sprzęty 8 lipca ruszyliśmy na „patriotyczną wyprawę”, pokonując prawie 1000 km.

       Prace na cmentarzu polegały na czyszczeniu i renowacji nagrobków, odkopywaniu pomników zasypanych ziemią, odchwaszczaniu terenu wokół grobów, karczowaniu otoczenia z dziko rosnących krzewów i drzew samosiejek. Efekty naszej pracy ukazywały się bardzo szybko- to uporządkowane mogiły i napisy na pomnikach. Napisy w języku polskim, jak również pisane cyrylicą.

      Wiele grobów tam pozostawionych jest zdewastowanych, te najstarsze nadgryzione zębem czasu, często są już niewidoczne, zarośnięte, zapomniane. A to przecież jest nasza historia.

      Cel akcji mobilizował nas do dalszych działań. Spędziliśmy na Ukrainie prawie dwa tygodnie. Prace na cmentarzu trwały od rana do kolacji z przerwą na obiad. Pani Alona dbała o nas gotując i przygotowując przepyszne potrawy ukraińskie. Zmęczeni nie poddawaliśmy się. Matka Boska Latyczowska czuwała nad nami.

      Codziennie braliśmy udział we mszy świętej. Na czas pobytu, księża odprawiali ją w języku ukraińskim i polskim. Mieszkaliśmy w Domu Pielgrzyma przy Sanktuarium Matki Boskiej Latyczowskiej.

      W ostatni dzień przed wyjazdem udaliśmy się na cmentarz. Zapaliliśmy znicze na każdym uporządkowanym grobie, złożyliśmy wiązankę kwiatów na grobach zasłużonych księży oraz Żołnierzy Wojska Polskiego poległych w Latyczowie.

      Dumni z wykonanej pracy, zmęczeni, stęsknieni wróciliśmy do domu. Ten dobry uczynek  zapisał się w naszych sercach.

      Trudno sobie wyobrazić życie na Ukrainie, tam trzeba pojechać, zobaczyć.

      Zobaczyliśmy miejsca związane z historią Polski, przekonaliśmy się o gościnności i uprzejmości Ukraińców na których trafiliśmy, których spotkaliśmy. Oddaliśmy hołd Polakom, którzy zostali pochowani na Kresach. Słowa Wisławy Szymborskiej: ”Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci” idealnie pasują do idei akcji.

      To była dla nas żywa lekcja historii, geografii.

       

      Zachęcamy do udziału w kolejnej edycji tej akcji – już za rok, w wakacje.     

       wolontariusze

       

     • AKCJA NARODOWE CZYTANIE 2019

     •  

       

       7 września nasza szkoła wzięła udział w ósmej edycji Narodowego Czytania.

       Akcja NARODOWE CZYTANIE odbyła się na terenie Szkoły Podstawowej im. Jadwigi Śląskiej w Sokołowcu.

      W przedsięwzięciu wzięli udział: dyrektor szkoły -  pan Piotr Melnarowicz, radna wsi Sokołowiec pani Urszula Zajda, nauczyciele, rodzice, mieszkańcy wsi oraz uczniowie klas I - VIII.

      Po przywitaniu uczestników przez pana dyrektora, polonistka Iwona Olechno, logopeda Anna Sarkowicz, bibliotekarka Sylwia Klich przypomniały ideę narodowego czytania, odczytały list prezydenta i omówiły tematykę tegorocznej akcji.  Przybliżyły realia powstawania nowel i  zapoznały z sylwetką wybranego autora utworu.

       W ramach wprowadzenia w tematykę wybranej noweli uczestnicy wydarzenia odsłuchali z zawiązanymi oczami melodii odtwarzanej przez katarynkę.

      Kolejnym punktem programu było odczytanie w całości noweli Bolesława Prusa pt.: "Katarynka";  treść noweli odczytywali nauczyciele, uczniowie i obecni goście.

      Po odczytaniu tekstu uczestnicy spotkania zostali podzieleni na grupy i wykonali szereg zadań - ćwiczeń związanych z treścią utworu.  Wszyscy bardzo aktywnie wykonywali powierzone im zadania.  

      Uczestnikom spotkania przypomniano również jak bardzo ważne w życiu człowieka jest czytanie książek.

      Na zakończenie spotkania na wszystkich czekał  słodki poczęstunek, zakładki do książek oraz pamiątkowy dyplom. Uczniowie mieli możliwość przybicia pamiątkowej pieczątki.

       

       

       

      Iwona Olechno

      Anna Sarkowicz

                                                                                                                                                                 Sylwia Klich 

     • Ogłoszenie

     •  

       

       

       

      Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jadwigi Śląskiej w Sokołowcu zaprasza rodziców uczniów z Punktu Przedszkolnego, Klasy „0” i klas I – VIII na spotkanie, które odbędzie się w dniu 09.09.2019r. o godzinie 16.30.

      Plan  spotkania:

      I.  ZEBRANIE OGÓLNE z Dyrektorem Szkoły:

      1.  Przedstawienie kadry pedagogicznej.

      2.  Przedstawienie planu pracy szkoły na rok szkolny 2019/2020.

      3.  Omówienie zasad zachowania obowiązujących w szkole.

       

      II. Spotkanie z wychowawcami klas  w salach lekcyjnych: 

      1. Zapoznanie ze statutem, programami, planami pracy szkoły i klasy, podanie wymagań edukacyjnych, sposobów sprawdzania wiedzy i oceniania zachowania.

      2. Wybór klasowych rad rodziców, protokolanta.

      3. Zapoznanie z regulaminami dowozów uczniów do szkoły.

      4. Zebranie podpisów pod stosownymi dokumentami.

      5. Przedstawienie planu pracy wychowawcy klasowego.

      6. Dyskusja.

       

     • Dożynki gminne

     •            W sobotnie popołudnie uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jadwigi Śląskiej w Sokołowcu uczestniczyli w DOŻYNKACH GMINNYCH 2019, które odbyły się w Biegoszowie. Swój kunszt wokalny zaprezentowali:

      - Nadia Gołuch, kl. II,

      - Iga Tracz, kl. II,

      - Łukasz Dębicki, kl. VII,

      - Tomasz Kuchmister, kl. VIII.

      GORĄCE BRAWA DLA UCZNIÓW za godne reprezentowanie szkoły i wspaniałe występy. DZIĘKUJĘ  rodzicom i nauczycielom  za pomoc i zaangażowanie w przygotowaniu uczniów.

     • WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

     •  

      Wybory do Samorządu Uczniowskiego w SP im. Jadwigi Śląskiej w Sokołowcu odbyły się dnia 06.09.2019r. Do wyborów zgłosiło się 14 kandydatów, po dwoje z każdej klasy.

       Każdy uczeń oraz nauczyciel oddał swój głos na karcie wyborczej na jednego kandydata
      z każdej klasy.

      Głosowanie, które było tajne, bezpośrednie i powszechne wyłoniło samorządową reprezentację szkoły. Oto ona:

      Przewodnicząca: Kinga Rydz

      Zastępca: Zuzanna Woźniak

      Członkowie: Martyna Dominiak, Nadia Gołuch, Kazimierz Szmer, Roksana Skwarek, Oliwia Rychlicka, Maciej Krawczyk

      W skład Samorządu Uczniowskiego wchodzą również przewodniczący poszczególnych klas: Kacper Dziedzic, Iga Tracz, Zuzanna Bycio, Filip Hubaj, Kamil Semeniuk, Zuzanna Dobroń, Oliwia Fuja, Tomasz Kuchmister.

      Funkcję opiekuna SU w roku szkolnym 2019/2020 będzie pełniła pani Sylwia Klich.

       

       

       

      Serdecznie gratulujemy wybrańcom. Życzymy wytrwałości, sukcesów
       i pomysłowości.

       

       

       

     • Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2019/2020

     • Wypoczęci i gotowi na nowe wyzwania uczniowie  Szkoły Podstawowej im. Jadwigi Śląskiej w Sokołowcu stawili się 2 września na uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego 2019/20. Wszystkich uczniów, przybyłych gości, rodziców, a w szczególności nowego Dyrektora Szkoły Piotra Melnarowicza powitał p. Paweł Kisowski - Burmistrz Miasta i Gminy Świerzawa.  Nowopowołany dyrektor szczególnie ciepło powitał tegorocznych pierwszoklasistów, którzy rozpoczynają wspaniałą przygodę edukacyjną oraz pozostałych uczniów szkoły. Zaprosił do współpracy i dialogu wszystkich rodziców i osoby wspierające szkołę. 

      Wszystkim uczniom życzymy, aby ten nowy rok szkolny był udany i pełen niezapomnianych chwil.