• Powitanie wiosny

          • W dniu 21 marca najmłodsi uczniowie naszej szkoły uroczyście wzięli udział w tradycyjnych obrzędach pożegnania zimy - powitania wiosny. Dzieci z radością maszerowały w wiosennym pochodzie trzymając w rękach kwiaty. Ogromne emocje towarzyszyły przedszkolakom już dużo wcześniej, podczas przygotowań, kiedy to dzieci poznawały piosenki, wierszyki oraz tworzyły kartki świąteczne, które wręczały podczas przemarszu.

          • Z wizytą w Fabryce Mercedesa….

          • Uczniowie klasy VII i  VIII uczestniczyli w zajęciach zawodoznawczych w @Mercedes-Benz Manufacturing Poland sp. z o.o. w Jaworze. Warto dodać, że jest to pierwsza w Polsce fabryka silników i baterii elektrycznych. Produkuje czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne oraz baterie elektryczne do samochodów osobowych Mercedes-Benz. Nowoczesna fabryka jest połączeniem najwyższych standardów branży motoryzacyjnej z ideą „Przemysł 4.0“, a jej uruchomienie pozwoliło na zwiększenie zdolności produkcyjnych koncernu w Europie Wschodniej oraz elastyczności i efektywności globalnej sieci produkcyjnej Mercedes-Benz. 

            Uczestnicy zajęć poznali proces technologiczny, interesowali się planami fabryki w kwestii zatrudnienia. Planując swoją przyszłość wiedzą jak mogą aplikować o pracę w w/w fabryce.

            Dziękujemy za zaproszenie.

             

          • „BEZPIECZEŃŚTWO W SIECI” -  happening…

          • Liderzy szkolni przygotowali działania mające na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych zachowań uczniów podczas korzystania z sieci Internet. Spotkanie rozpoczęliśmy od wysłuchania wykładu eksperckiego „Cyberbezpieczne  finanse”, który poprowadził  Pan Marcin Wąsik-Wiszniewski - wykładowca Uniwersytetu WSB Merito w Gdańsku. Wykład zorganizował na podsumowanie Finału Europejskiego Quizu Finansowego @Warszawski Instytut Bankowy w Warszawie.

            W drugiej części spotkania zaprezentowali się nasi uczniowie. Wykorzystując przygotowaną prezentację przypomnieli kolegom i koleżankom podstawowe zasady bezpieczeństwa jakie należy zachować podczas korzystania z sieci Internet. Było o savoir-vivre  podczas prowadzenia korespondencji, tworzeniu bezpiecznych haseł, o zwracaniu uwagi z kim nawiązujemy znajomości, o złośliwym oprogramowaniu, o koniach trojańskich, i nie tylko.

            Wszystkim uczestnikom spotkaniu rozdano przygotowane w tym celu broszury.

          • LO w naszej szkole…

          • Gościliśmy uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Złotoryi, którzy zaprezentowali swoją szkołę uczniom klasy VII i VIII. Spotkanie było również okazją  do przedstawienia propozycji  otwieranych kierunków nauczania w nowym roku szkolny. Zainteresowanie naszych przyszłych absolwentów było ogromne, spotkanie trwało ponad 2 godziny. Było mnóstwo pytań, uczniowie uzyskali wszelkie interesujące ich informacje. Przednim już za chwilę decyzja „QUO VADIS ÓSMOKLASITO”?

            # LiceumOgólnokształcącegoim.JanaPawłaIIwZłotoryin
            #lozlotoryja

          • Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa – I etap.

          • Uczniowie klas VII i VIII przystąpili dziś do sprawdzenia swojej wiedzy w zakresie ochrony środowiska, zanieczyszczeń atmosfery, itp.

            Działania te to efekt przystąpienia naszej placówki do kolejnej edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Antysmogowej – Konkursu Wiedzy o Powietrzu i Zmianach Klimatu!

            Zadaniem uczestników w każdym z trzech etapów olimpiady będzie udzielenie poprawnych odpowiedzi na 40 pytań testowych. Konkurs odbędzie się online na platformie konkursowej olimpiadaesa.nask.pl!

            Trzymamy kciuki!

             

          • „Taki mamy klimat”

          • W ramach programu ekologicznego „„Zadbajmy o Naszą Planetę” 11 marca 2024 roku Naszą szkołę odwiedzili edukatorzy z „Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej” z Dobkowa, aby bliżej przedstawić uczniom temat związany z klimatem. Na warsztatach poruszone zostały zagadnienia ekologiczne: zmiany klimatu i zagrożenia z tym związane, źródła zanieczyszczeń w atmosferze, jakość powietrza w Polsce, sposoby poprawy jakości powietrza, wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych. Co to jest pogoda, a co to jest klimat? Jakie są składniki pogody? Jakimi przyrządami sprawdzamy stan pogody? Jakie są przyczyny i skutki ekstremalnych zjawisk pogodowych? W jaki sposób człowiek zanieczyszcza powietrze? Co to jest smog i jak powstaje?
            Uczniowie sprawdzili „Jakim powietrzem oddychają?” - poszukując na terenie szkolnym porosty i ocenili je według „skali porostowej” oraz poprzez doświadczenie przed szkołą zbadali czystość kałuży i zebrali osad i pyły do oceny czystości powietrza. Uczniowie obliczyli również spalanie dwutlenku węgla. Warsztaty były bardzo pouczające, pokazały jaki wpływ człowiek ma na nasz klimat i jak My możemy zadbać o naszą planetę.

            Stan zanieczyszczenia powietrza w naszej miejscowości można sprawdzić na: https://looko2.com/heatmap.php

             

          • Centrum Nauki KOPERNIK w Sokołowcu….

          • Przez najbliżej dwa dni gościmy edukatorów z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Dzisiejsze warsztaty to efekt realizacji programu „NAUKA DLA CIEBIE”. Uczniowie mają okazję poznać tajemnice otaczającego nas wszechświata, wybrać się w podróż po Układzie Słonecznym, galaktykach i nie tylko….
            Nauka dla Ciebie to wspólny program Ministra Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik. Jego celem jest wyrównywanie szans edukacyjnych, propagowanie kultury innowacyjności i stymulowanie rozwoju poprzez promowanie aktywizujących i angażujących metod nauczania (samodzielnego eksperymentowania i odkrywania nauki w życiu codziennym). Działania programowe obejmują także popularyzację nauki w miejscach o utrudnionym dostępie do centrów nauki oraz integrację lokalnych środowisk edukacyjnych ze środowiskami akademickimi.
            Noclegi dla edukatorów zapewnia Gościniec Pod Gruszą, zaś wyżywienie Rada Rodziców.
            DZIĘKUJEMY!
            #CentrumNaukiKopernik #PodGruszą #NaukaDlaCiebie

          • #ZŁOTE SZKOŁY NBP – zadania wykonane…

          • Dziś zakończyliśmy realizację Ogólnopolskiego Programu  Edukacyjnego „ZŁOTE SZKOŁY NBP”, którego organizatorem jest @NarodowyBankPolski. Zgodnie z tematem IV edycji 2023/2024: „Polski złoty w obiegu od 100 lat - NBP i jego funkcja emisyjna” Ambasadorzy Edukacji Ekonomicznej przeprowadzili warsztaty ekonomiczne, odbyły się lekcje o ekonomii oraz przeprowadziliśmy debatę uczniowską. Całość zwieńczyła uroczysta gala konkursu na prezentację multimedialną podczas której gościliśmy rówieśników z innych szkół.

            Pracy było dużo, doświadczenia nikt nam nie odbierze. Teraz pozostało nam już tylko czekać na wyniki konkursu

            TRZYMAJCIE KCIUKI!

             

          • Tytuł FINALISTA dla Wojtka…

          • 26 lutego odbył się FINAŁ Dolnośląskiego Konkursu Polonistycznego. Wzięło w nim udział 115 uczestników.

            Tytuł FINALISTY otrzymał WOJCIECH ROMAŃSKI – uczeń klasy VIII Szkoły Podstawowej im. Jadwigi Śląskiej w Sokołowcu uzyskując 35 pkt. DO tytułu LAUREATA zabrakło tylko 3 pkt.

            BRAWA DLA WOJTKA!

          • EQF – półfinały 2024…

          • Dziś drużyny z klasy VII – Liwia Kula, Nikola Kobiela  i klasy VIII – Amelia Wątor, Wojciech Romański uczestniczyli w półfinałach konkurs pn. „EUROPEJSKI QUZI FINANSOWY”. Organizatorem konkursu jest @WarszawskiInstytutBankowości w Warszawie.

            Czekamy na wyniki. TRZYMAMY KCIUKI!

          • O pszczołach wiemy już prawie wszystko……

          • Dziś gościliśmy Tomasza Łukawskiego - Prezesa Miejsko-Gminnego Koła Pszczelarzy w Świerzawie, Lucynę Bielecką - Wiceprezes Miejsko-Gminnego Koła Pszczelarzy oraz Barbarę Krupską – z zamiłowania i z ogromną pasją pszczelarkę. Zaproszeni goście w bardzo ciekawy sposób opowiadali uczniom jak ważną w ekosystemie rolę pełnią pszczoły. Dzielili się swoimi doświadczenia w zakresie prowadzenia pasiek. Dużo emocji wzbudziła możliwość wykonania własnoręcznie naturalnej świecy z wosku pszczelego. Jednak dzisiejsze spotkanie ma też ważny misję – prowadzący przedstawili dokładnie jak wykonać hotelik dla owadów. Zademonstrowano materiały jakie powinniśmy zastosować, aby domek był przyjazny dla owadów. Wszystko po to, aby uświadomić nam, że  owady w tym również pszczoły tracą siedliska w wyniku rozwoju, opuszczonych gospodarstw i braku kwiatów przyjaznych dla pszczół. Dobrze byłoby pomóc im w rozwoju.

            Jako szkoła otrzymaliśmy również prezent – kokony pszczoły murarki, które idealnie pasują do naszego szkolnego „magicznego ogrodu” pełnego miododajnych kwiatów. Stąd też ogłoszono konkurs na najlepiej wykonany domek dla owadów. W przyszłości w szkole powstanie osiedle domków, w którym zamieszkają dziś podarowane pszczoły murarki.

            Dziękujemy za tak twórcze zajęcia i prezent!

             

          • Najmłodsi szkolni ekonomiści…..

          • Kolejna lekcja w ramach realizacji programu #ZŁOTESZKOŁYNBP tym razem odbyła się u najmłodszych uczniów naszej szkoły – przedszkolaków. Uczniowie poznali pieniądze (ich wygląd i nominał), którymi na co dzień posługujemy się. Ćwiczyli matematykę dodając, odejmują i mnożąc z wykorzystaniem banknotów i monet. Był czas by porozmawiać również o oszczędzaniu. Podczas zajęć uczniowie samodzielnie wykonali własne skarbonki – różowe świnki, które będą im teraz przypominać, że warto mieć cele i gromadzić oszczędności na ich realizację…

            BRAWO!