• WALCZYMY ze SMOGIEM….

     • Uczniowie klasy 7 i 8 wzięli dziś udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Antysmogowej. Organizatorem konkursu jest ESA (Edukacyjna Sieć Antysmogowa to program informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym). Konkurs dotyczy wiedzy o powietrzu i zmianach klimatu. Uczniowie wezmą udział w trzech etapach zmagań

      TRZYMAMY KCIUKI!

     • AKADEMIA MOCY DZIEŃ PEŁEN EKSPERYMENTÓW W NASZEJ SZKOLE

     • W dniu 23.03.2022 nasi uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jadwigi Śląskiej uczestniczyli w wyjątkowym wydarzeniu edukacyjnym pn. Akademia Mocy. Było to możliwe dzięki PSE, które w ramach budowy linii 400 kV na trasie Mikułowa – Świebodzice planuje mnóstwo dodatkowych inicjatyw wspierających lokalną społeczność. PSE nie zapomina o dzieciach i młodzieży i podejmuje ciekawe działania edukacyjne. To, w którym braliśmy udział, zostało zaplanowane w wybranych szkołach, mieszczących się na trasie zaplanowanej inwestycji.

      Akademia Mocy postawiła sobie za cel, aby przybliżyć uczniom zagadnienia, którymi zajmuje się PSE, a o których młodzież uczy się na lekcjach fizyki. W związku z tym uczniowie mogli zapoznać się z takimi pojęciami jak: prąd elektryczny, energia, energetyczna, przesył prądu na duże odległości, bezpieczeństwo oraz różnego rodzaju ciekawostki związane z prądem.

      Wiedząc, że zagadnienia te często nie są łatwe do wyjaśnienia, a także biorąc pod uwagę wiek grupy docelowej, PSE postawiło na widowiskową i dynamiczną formę przekazu. Działo się całkiem sporo. Były wielkie generatory, zwane generatorami Van De Graffa, kule, talerze i tuby plazmowe, ogromna klatka Faraday’a, rowerek elektryczny, maszyny elektrostatyczne, świetlówki, które świecą bez podłączenia do gniazdka. Za pomocą specjalnych mierników uczestnicy mogli porównać natężenie pól elektrycznych i magnetycznych wytwarzanych przez sprzęt użytku domowego do tego wytwarzanego przez linie elektryczne. Uczniowie z ciekawością odkryli, że już w odległości 50 m od linii natężenie to jest znacznie mniejsze, niż np. to wytwarzane przez monitor komputerowy.

      Najważniejsze zadanie, z jakim zmierzyła się młodzież, związane było ze specjalnie zaprojektowanymi makietami, które już na wejściu przykuły naszą uwagę. Okazało się, że musieli oni poprowadzić linię wysokich napięć między elektrownią a miastem. Dowiedzieli się dzięki temu, w jaki sposób prąd trafia do naszych domów i jaką rolę odgrywają w tym linie przesyłowe, m.in. te, które budowane są w naszej okolicy.

      Uczniowie od pierwszej minuty byli zafascynowali tym co zobaczyli na sali, tym bardziej, że powitały ich dwie zagadkowe postacie: Nikola Tesla i fikcyjna postać Power Mana. Nikola Tesla, zgodnie ze swoim naukowym usposobieniem, wciągał uczniów w ciekawą, czasami burzliwą dyskusję, aby wspólnie z nimi zrozumieć zachodzące zjawiska. PowerMan natomiast w humorystyczny sposób wprowadzał uczniów w najróżniejsze doświadczenia i eksperymenty, których finałem było doprowadzenie prądu elektrycznego do miasta.

      Cała akcja przypomniała nam, skąd prąd bierze się w naszych gniazdkach oraz jak wiele pracy wkładane jest w to, abyśmy mogli bez przeszkód z niego korzystać w naszych domach. Ponadto pomogła w innowacyjny sposób, wykorzystując nowoczesne metody i techniki utrwalić i przypomnieć uczniom ważne pojęcia z fizyki, biologii i geografii, związane z energią elektryczną i energetyką.

      Akademio Mocy – dziękujemy!

     • Koncertowo i wesoło…..

     • Najmłodsi uczniowie uczestniczyli dziś w przedstawieniu poprowadzonym przez artystów z wrocławskiej filharmonii. Wspólnym zabawom nie było końca…..

     • Eliminacje Miejsko – Gminne do OTWP rozstrzygnięte!

     • 22 marca 2022 r. w Szkole Podstawowej im. Jadwigi Śląskiej w Sokołowcu odbyły się Eliminacje Miejsko – Gminne do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”.

      W turnieju wzięli uczniowie szkół podstawowych z Nowego Kościoła, Świerzawy i Sokołowca.

      Uroczystego otwarcia eliminacji miejsko – gminnych dokonał Paweł Kisowski – Burmistrz Miasta i Gminy Świerzawa. Wśród licznie przybyły gości byli: Urszula Zajda – Przewodnicząca Rady Miejskiej w Świerzawie, Edyta Marzec – Inspektor ds. Oświaty przy Urzędzie Miejskim w Świerzawie, Waldemar Kwieciński – Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Złotoryi, Piotr Melnarowicz – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jadwigi Śląskiej w Sokołowcu. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja, której przewodniczył kpt. Marcin Kościuk – Komenda Powiatowa PSP w Złotoryi.

      W wyniku przeprowadzonych konkurencji wyłoniono laureatów konkursu, którzy będą reprezentować Gminę Świerzawa w kolejnych etapach turnieju. I tak:

      I GRUPA WIEKOWA:

      I miejsce – Antoni Wodzyński (S.P. im. Jadwigi Śląskiej Sokołowcu)

      II miejsce – Nadia Gołuch (S.P. im. Jadwigi Śląskiej Sokołowcu)

      III miejsce – Livia Tietianiec (Zespół Szkolno – Przedszkolny w Świerzawie)

      II GRUPA WIEKOWA

      I miejsce – Igor Ziemian (S.P. im. Jadwigi Śląskiej Sokołowcu)

      II miejsce – Alicja Dymańska (Zespół Szkolno – Przedszkolny w Świerzawie)

      III miejsce – Dawid Hutek (S.P. im. Jadwigi Śląskiej Sokołowcu)

      GRATULUJEMY SUKCESÓW i ŻYCZYMY NASTĘPNCYH!

     • Wiosenny rajd

     • Uczniowie klasy V przywitali WIOSNĘ udając się pieszo na OTRZYCĘ PROBOSZCZOWICKĄ - wygasły wulkan, ikona Krainy Wygasłych Wulkanów.. Po drodze piechurzy szukali zwiastunów wiosny, a także poznawali ciekawostki historyczne związane z mijanymi miejscami. Wraz z wychowawcą wspólnie spędzili czas na dyskusjach, zabawach, wspomnieniach i planach na przyszłość. Przy ognisku, piekąc kiełbaski odpoczęli od codziennych szkolnych obowiązków. Do szkoły wrócili radośni, pełni energii i vervy….

     • Wiosenne warsztaty kulinarne...

     • Dnia 21.03 w ramach obchodów Dnia Wiosny uczniowie klasy 3 i 4 że Szkoły Podstawowej im. Jadwigi Śląskiej w Sokolowcu uczestniczyły w warsztatach kulinarnych w Galerii "Pod Aniołem " w Dobkowie. Uczniowie samodzielnie wykonali rogaliki i pracowali w grupach. Oprócz zajęć praktycznych wzięli udział w zajęciach teoretycznych. Dzisiejsze zajęcia to świetny przykład nauki przez zabawę. Uczniowie na miejscu poznaną wiedzę wykorzystali do działań praktycznych, których efekty na koniec mogli osobiście poddać degustacji. Serdeczne podziękowania składamy Pani Bogumile Rudnickiej, która przygotowała dla nas warsztaty i serdecznie nas ugościła. Na pewno tam jeszcze wrócimy...

     • Wiosenne inwestycje...

     • Dziś przyszedł czas na wymianę kolejnych drzwi. Tym razem doczekaliśmy się pięknych i nowych drzwi wejściowych oraz wymieniliśmy drzwi boczne od strony parkingu. Będą służyć nam przez wiele najbliższych lat....

     • WYNIKI TESTU EKSPERCKIEGO ELIMINACJI OKRĘGOWYCH VI EDYCJI MOWOS

     • Miło nam poinformować, że Radosław Dominiak oraz Michał Muszalski – uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jadwigi Śląskiej w Sokołowcu awansowali do kolejnej rundy Młodzieżowej Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie. O finał krajowy zmierzą się ze 102 rówieśnikami w teście uczniowskim

      TRZYMAMY KCIUKI!

     • QUO VADIS ÓSMOKLASISTO?

     • Uczniowie klasy ósmej poszukiwali dziś odpowiedzi na tak ważne pytanie. Pomocni w tym byli uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Złotoryi, którzy przedstawili ofertę edukacyjną swojej placówki na przyszły rok szkolny.

      Przed naszymi przyszłymi absolwentami rozpoczyna się trudny okres, egzaminy końcowe, wybór przyszłego zawodu i szkoły, która ich do jego wykonywania przygotuje. Ważne, aby każdy z nich uwierzył w swoje siły, swoje możliwości i ambitnie realizował marzenie, wyznaczone cele.

      Życzymy samych sukcesów na obranej ścieżce zawodowej….

     • Lekcja z ekonomii..

     • Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej zrealizowała kolejne zadanie w ramach ogólnopolskiego programu „BEZPIECZNI W FINANSACH OSOBISTYCH = ZŁOTE SZKOŁY NBP”. Tym razem była to lekcja z ekonomii, której tematem przewodnim było: „Ryzyko pułapki rosnącego zadłużenia. Co trzeba wiedzieć o szybkich pożyczkach?”

      W trakcie zajęć uczniowie analizowali skutki zaciągania pożyczek, poznali zasady bezpiecznego i rozsądnego pożyczania, oceniali konsekwencje związane z zaciąganiem szybkich i łatwych pożyczek oferowanych przez firmy pożyczkowe. Były różne ćwiczenia oraz QUIZ przygotowany na platformie KAHOOT.IT.

      BRAWO ZA POMYSŁOWOŚĆ!

     • MAMY LAUREATA…..

     • Igor Ziemian  zajął II miejsce w konkursie „OBLICZA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI” organizatorem, którego był Zespół Szkół Rzemiosł Artystycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jeleniej Górze. Szkołę Podstawową im. Jadwigi Śląskiej w Sokołowcu reprezentowali także: Oliwia Ścisło, Urszula Cyganik oraz Szymon Adamowicz, opiekun p. Anna Kopacz.

      Celem konkursu było m. in. poszerzenie wiedzy z zakresu przedsiębiorczości i psychologii biznesu wśród uczniów oraz motywowanie do ustawicznego kształcenia – przygotowanie do wyboru zawodu.

      GRATULACJE!

     • BEZPIECZNI w FINANSACH OSOBISTYCH

     • Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej przygotowała i przeprowadziła warsztaty dla uczniów klasy II, których hasłem przewodnim było BEZPIECZEŃSTWO w FINANSACH OSOBISTYCH. Działania  to efekt realizacji zadań w ramach realizacji programu „ZŁOTE SZKOŁY NBP”.

      Podczas dzisiejszych warsztatów uczniowie zapoznali się z elementami zabezpieczeń banknotów, których na co dzień używają. W części praktycznej uczniowie na autentycznych banknotach rozpoznawali poszczególne zabezpieczenia. W zajęciach wykorzystano m. in. lupę i czytnik ultrafioletowy, aby dostrzec więcej szczegółów.

      W warsztatach uczestniczył także w charakterze eksperta p. Piotr Toczyński – przedstawiciel NBP Oddział Regionalny we Wrocławiu, który na bieżąco profesjonalnie uzupełniał informacje o zabezpieczeniach banknotów. Jak się dowiedzieliśmy to polskie banknoty są jednymi z najlepiej zabezpieczonych na świecie i bardzo rzadko zdarzają się takie przypadki.

      Na podsumowanie zajęć prowadzący przygotowali dla uczestników  krzyżówki, konkursy, quizy i puzzle. Zajęcia tego typu to dobry przykład nauki przez zabawę i warto częściej korzystać z tej formy edukacyjnej.

      Brawo dla prowadzących i uczestników!

     • BEZPIECZNI w FINANSACH OSOBISTYCH

     • „Bezpieczeństwo w finansach osobistych” to przewodni temat dzisiejszej debaty szkolnej, w której uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jadwigi Śląskiej w Sokołowcu realizujący projekt ZŁOTE SZKOŁY NBP. Debacie przysłuchiwali się eksperci i goście w osobach: Piotr Toczyński - GŁÓWNY SPECJALISTA - Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy we Wrocławiu, Andrzej Chodyra – Skarbnik Miasta i Gminy Świerzawa, Małgorzata Janczy – Sudoł - Dyrektor PKO BP Oddział II w Jeleniej Górze, Paweł Drożdż – Radny Miasta i Gminy Świerzawa, Roman Żukrowski – Sołtys wsi Sokołowiec, Piotr Melnarowicz - Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jadwigi Śląskiej w Sokołowcu.

      Podczas debaty poznaliśmy różne zasady, którymi powinniśmy się kierować, by zachować bezpieczeństwo w trakcie korzystania z bankowości elektronicznej i mobilnej. Szukaliśmy także odpowiedzi na pytania jak np. rozwagą prowadzić finanse osobiste. Swoje argumenty przedstawiali nam OPONĘCI i OBROŃCY korzystania z różnych form prowadzenia osobistej bankowości. Dyskusjom nie było końca.

      Z wielu wniosków, które dziś usłyszeliśmy warto przytoczyć jeden: zawsze warto być ostrożnym i z rozwagą prowadząc swoje finanse osobiste, korzystając przy tym z bankowości internetowej czy aplikacji mobilnych podejmować decyzje związane z zarządzeniem, płatnością, itp.

      Uczniów do debaty przygotowała p. Krystyna Lewandowska przy współpracy p. Sylwii Klich.

      Gratulujemy pomysłu.

     • Wsparcie edukacyjne osób przybywających z Ukrainy

     • Wsparcie edukacyjne osób przybywających z Ukrainy – wypełnij formularz zgłoszeniowy!

      Znasz języki wschodniosłowiańskie? Jesteś studentem, nauczycielem lub wykładowcą? Chcesz wesprzeć edukacyjnie młodych ludzi przybywających z Ukrainy? Jeśli możesz pomóc w ten sposób, to zachęcamy do wypełnienia formularza dostępnego na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki. Za jego pośrednictwem można zaoferować pomoc edukacyjną dla dzieci i młodzieży z Ukrainy oraz określić rodzaj wsparcia.

      Formularz zgłoszeniowy

      Na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki udostępniliśmy formularz rejestracyjny dotyczący wsparcia edukacyjnego dzieci i młodzieży z Ukrainy. Za jego pośrednictwem można zaoferować pomoc edukacyjną i określić jej formę.

      Formularz zbiera podstawowe informacje, które zostaną automatycznie przekazane do właściwego koordynatora wojewódzkiego przy kuratorium oświaty. Koordynatorzy będą kontaktowali się z wolontariuszami w miarę pojawiających się potrzeb.

      W sposób szczególny do angażowania się w wolontariat edukacyjny zachęcamy nauczycieli, studentów i wykładowców. Niezwykle cenne będzie wsparcie osób znających języki wschodniosłowiańskie (ukraiński, rosyjski czy białoruski). W pomoc edukacyjną mogą się także włączyć przedstawiciele organizacji pozarządowych, firm i stowarzyszeń.

      Zachęcamy do włączenia się w wolontariat edukacyjny!

      Źródło MEiN: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wsparcie-edukacyjne-osob-przybywajacych-z-ukrainy–wypelnij-formularz-zgloszeniowy

      Kuratorium Oświaty we Wrocławiu

      Plac Powstańców Warszawy 1

      50-153 Wrocław

     • Nasi plastycy z wyróżnieniami...

     • Podsumowano kolejną edycję konkursu plastycznego dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych pod nazwą „Pejzaż zimowy”. Wśród nagrodzonych są uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jadwigi Śląskiej w Sokołowcu.

      GRATULACJE

     • English Teaching Activites

     • Zakończono etap oceny formalnej listów intencyjnych do English Teaching Activites 2022-23 i jest nam niezmiernie miło poinformować, że wniosek Szkoły Podstawowej im. Jadwigi Śląskiej zakwalifikował się do następnego etapu.

      Ścieżka English Teaching Activities to szansa na sfinansowanie ciekawych projektów z zakresu języka angielskiego realizowanych z dziećmi i młodzieżą w Twoim środowisku, połączona z cyklem inspirujących szkoleń dla nauczycieli.

      GRATULACJE dla p. Małgorzata Sankowskiej – Skorupińskiej i p. Anna Kopacz.