• SPOTKANIE Z PROKURATOREM

          • 14 listopada 2023r. uczniowie klasy 8 uczestniczyli w spotkaniu z prokuratorem Prokuratury Rejonowej w Złotoryi panem Tomaszem Łozińskim.

            Tematem spotkania była szeroko rozumiana odpowiedzialność prawna małoletnich. Pan prokurator poruszył m.in. tematykę zagrożeń w Internecie, środków odurzających oraz przestępstw i wykroczeń, których ofiarami lub sprawcami mogą paść młodzi ludzie; uczulał młodzież, aby z rozsądkiem i rozwagą podejmowali decyzję, zawsze starali się przewidzieć konsekwencje swojego postępowania. Uczniowie mogli się również dowiedzieć o różnych zagrożeniach współczesnego świata.

            Serdecznie dziękujemy Panu Prokuratorowi Tomaszowi Łozińskiemu za przyjechanie do naszej placówki i przeprowadzenie spotkania, które niewątpliwie jest cenną lekcją życia dla naszych uczniów.

          • Co się dzieje z pieniędzmi gdy płacimy kartą? – webinar..

          • Uczniowie klas V-VII uczestniczyli w zajęciach on-line podczas których dowiedzieli się o szczegółach dotyczących posługiwaniem się kartą płatniczą w codziennym funkcjonowaniu. Szczegółowych odpowiedzi udzielał ekspert z firmy HSBC. Webinar ten stanowił wstęp do I Konkursu Internetowego, którego organizatorem jest Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości.

          • I zaczęło się……

          • Dziś odbył pierwszy próbny egzamin dla uczniów klas ósmych. Przez 120 minut uczniowie zmierzyli się z testem z języka polskiego. Jutro matematyka i w czwartek język angielski i język niemiecki.

            TRZYMAMY KCIUKI!

          • PIERWSZA POMOC - zajęcia edukacyjne z ratownikiem.

          • 9 listopada Naszą szkołę odwiedził Nas Pan Łukasz Cichy – ratownik z Rudawskiej Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej i opowiedział o swojej pracy. A jest to między innymi:

            1) organizacja pomocy oraz ratowanie osób, które uległy wypadkowi lub narażone są na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia,

            2) poszukiwania osób zaginionych

            3) propagowanie aktywnego spędzania wolnego czasu,

            4) promowanie i upowszechnianie wiedzy z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej,

            5) ochrona środowiska naturalnego, w tym obszarów szczególnie chronionych „Natura 2000”, parków krajobrazowych i narodowych,

            6) podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, regionalnej, obywatelskiej i kulturowej.

            Ponadto opowiedział o bardzo interesujących zawodach w których wziął udział - Zawody Toughest Firefighter Racibórz 2023, włączone do kalendarza imprez sportowych Państwowej Straży Pożarnej współorganizowanych przez Komendę Główną PSP - zawody, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem strażaków z całej Polski i zagranicy oraz opowiedział o udziale w V Mistrzostwach Polski Strażaków w Biegu po Schodach „WIEŻOWIEC 2023”, które polegały na biegach dwuosobowych drużyn na 30 piętro PKiN w pełnym umundurowaniu ochronnym, wraz ze sprzętem ochrony układu oddechowego. Zawodnicy mieli do pokonania około 800 schodów z metą na 30 piętrze pałacu. Wszyscy uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem, a nawet zostali zachęceni do udziału w takich zawodach

            w przyszłości . W naszej społeczności szkolnej mamy uczniów należących do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej (OSP Lubiechowa)

            Życzymy dalszych sukcesów sportowych i zawodowych!

            Jeszcze raz dziękujemy za przybycie i podzielenie się swoją wiedzą!

          • Międzynarodowy DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

          • To dzień który przyniósł wiele pozytywnych emocji. Bajki czytane i oglądane towarzyszą nam od najmłodszych lat - uczą, bawią, pobudzają wyobraźnię. 6 listopada w naszym przedszkolu dzieci przebrały się za postać z bajki i świętowały ten dzień. Rozpoznawały bajkowe postacie i przypominały tytuły bajek z których pochodzą. Układali puzzle z ilustracjami i postaciami z bajek. Był to dzień kiedy po raz pierwszy odwiedziły szkolną bibliotekę i mogły zapoznać się ze zbiorem książek dziecięcych. Wysłuchały bajkę czytaną przez nauczyciela. Był również czas na oglądanie bajek: Reksio, Bolek i Lolek, Lew i mysz. Na koniec zajęć każdy otrzymał pamiątkowy dyplom.

          • LEKCJE PATRIOTYZMU W PRZEDSZKOLU

          •  

            Od kilku dni na zajęciach dzieci z przedszkola uczyły się jak być patriotą. Poruszane były tematy o Polsce. Dzieci wysłuchały i omówiły czytaną przez nauczyciela bajkę "Jasiek i dziadek w krainie biało - czerwonych symboli", wykonały prace plastyczne: kokardy narodowe, pachnącą kawą mapę Polski, flagę z bibuły i ziaren dyni, kolorowały puzzle XXL "Polska to mój dom". Przedszkolaki uczestniczyły w uroczystym apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości zorganizowanym przez starszych kolegów i koleżanki. Wysłuchały z uwagą koncertu patriotycznego w wykonaniu muzyków z Dolnośląskiej Filharmonii z Jeleniej Góry. Podsumowując rozważania o Polsce i byciu patriotą, dzieci zdały egzamin i otrzymały pamiątkowe legitymacje Małego Patrioty.

          • Zielone Laboratorium Lafarge

          • Uczniowie klasy 8 przystąpili do trzeciej edycji konkursu Zielone Laboratorium

            Lafarge.

            Zadaniem naszych dzieci był udział w interaktywnej lekcji online oraz wykonanie wyzwania konkursowego.

            Temat lekcji, którą wybrali uczniowie to: Woda! Źródło Życia! .

            Lekcja ta w bardzo szczegółowy sposób edukuje uczniów i przybliża im temat problemów środowiskowych związanych z wodą.

            Po przeprowadzeniu lekcji ochoczo przystąpili do zleconego wyzwania.

            Z dostępnych materiałów uczniowie wykonali deszczomierze, które zostały umieszczone w odsłoniętym miejscu na terenie naszej szkoły.

            Przez kolejne dni do tabeli wpisywane były wyników pomiarów.

            Brawa dla naszych młodych naukowców:)

          • PRZEDSZKOLAKI PAMIĘTAJĄ

          • Dnia 2 listopada najmłodsza grupa dzieci wybrała się z opiekunami na pobliski cmentarz. Celem wizyty było zapalenie zniczy na opuszczonych grobach i chwila zadumy przy grobach zmarłych. Spacer na cmentarz był dla dzieci przeżyciem szły zaciekawione, zadawały mnóstwo pytań o zmarłych, którzy tam spoczywają. Dzieci wiedziały jak należy się zachować na cmentarzu. To była ważna lekcja okazywania szacunku osobom które odeszły.

          • Dzień dyni w przedszkolu

          •  

            31 października w przedszkolu była wesoła zabawa i nauka. Maluchy uczestniczyły w różnorodnych aktywnościach. Poznały bardzo zdrowe warzywo jakim jest dynia. Było mnóstwo zadań, konkurencje sportowe, badanie dyni, degustacja wydrążonych pestek; powstały również prace plastyczne. To była dobra okazja do wspólnego świętowania.

          • NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

          • 11.11.2023 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jadwigi Śląskiej w Sokołowcu upamiętnili 105 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości wraz z mieszkańcami Lubiechowej. Akademia odbyła się przy pomniku pod PAŁAC LUBIECHOWA.

          • Uroczysta Akademia z okazji Odzyskania Niepodległości przez Polskę

          • W piątek, 10.11.2023 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jadwigi Śląskiej w Sokołowcu uroczyście upamiętnili 105 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wśród wielu gości można było spotkać Przewodniczącą Rady Miejskiej w Świerzawie - Urszulę Zajda oraz SEKRETARZA MIASTA i GMINY ŚWIERZAWA – Magdalenę Gralę.

            Były wiersze o Polsce, taniec z flagami oraz piosenki. Uroczystość była piękną lekcją historii. Przypomniała tragedię rozbiorów, trudne lata walk o niepodległość i radość z jej odzyskania. Było podniośle i patriotycznie, występy dostarczyły wiele wzruszeń.

            Celebrowanie święta zakończyło się koncertem artystów z Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Wspólnie odśpiewaliśmy hymn polski, zabrzmiały polskie tańce narodowe: Oberek, Polonez, Krakowiak oraz Mazur i Kujawiak.

          • Informacja

          • Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jadwigi Śląskiej w Sokołowcu informuje, że w dniu 14. 11. 2023 r. (wtorek), godzina 17.00 odbędzie się spotkanie rodziców z wychowawcami i nauczycielami.

            Po spotkaniu ogólnym zapraszamy rodziców do indywidualnych konsultacji z nauczycielami przedmiotów. Szczególnie zapraszamy do udziału w konsultacjach indywidualnych z nauczycielami przedmiotów egzaminacyjnych rodziców uczniów z klas VIII.

            Zapraszamy do udziału w spotkaniach.

          • POKAZ RATOWNICTWA MEDYCZNEGO

          • 16.10. uczniowie klasy II uczestniczyli w zajęciach z udzielania Pierwszej Pomocy Medycznej.

            Zajęcia poprowadziła pani Marta Biłołus, która jest Ratownikiem Medycznym.

            Na początku zajęć dzieci zobaczyły jak wygląda strój, w którym pracuje ratownik; miały okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy,

            a także tego jak zadbać o swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo poszkodowanego.

            Nasz gość zaprezentował dzieciom czynności ratowników przy opatrywaniu najczęściej występujących urazów takich jak: rany, oparzenia, zwichnięcia.

            Podczas spotkania dzieci dowiedziały się na czym polega praca ratownika medycznego, co należy do jego obowiązków, jakie umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy musi posiadać oraz czym zajmują się poszczególne służby ratunkowe.

            Pani Marta przekazała dzieciom wiele informacji z zakresu bezpieczeństwa, jak również zachowania się w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia.

            Najwięcej radości sprawiły dzieciom działania praktyczne, podczas których mogły wcielić się w role ratowników i poszkodowanych z różnymi dolegliwościami.

            Za udział w pokazie każdy uczeń otrzymał od pani ratownik nagrodę.

            Serdecznie dziękujemy Pani Marcie za obecność oraz za przeprowadzenie warsztatów z zakresu ratownictwa medycznego.

          • RYNEK PRACY i KOMPETENCJE PRZYSZŁOŚCI

          • To kolejny temat zajęć z przedsiębiorczości, w których uczestniczyli uczniowie klasy VI i VIII.

            Lekcję poprowadziły ekspertki z Departamentu Strategii HR Banku Pekao S.A. Emilia Kracińska i Joanna Księżopolska

            Główne zagadnienia poruszane na lekcji:

             Obecny rynek pracy – co o nim wiemy

             Przedsiębiorczość i jej wpływ na karierę zawodową

             Jak być przedsiębiorczym już w młodym wieku

             Jak otworzyć drzwi do sukcesu czyli o podejmowaniu inicjatywy i angażowaniu się

             Jak rozszyfrować skrót 4K

             Jak rozpocząć podroż zawodową z mocnym CV

            Lekcja jest realizowana w ramach projektu „Przygody przedsiębiorczego Dżeka”, którego organizatorem jest @Fundacja Warszawski Instytut Bankowości a partnerami Fundacja Banku Pekao S.A. (Partner generalny) oraz Fundacja PZU (Partner).

          • BIEG ORLĄT LWOWSKICH….

          • Uczniowie klasy 3a wzięli udział w Biegu Orląt. Główną ideą tego biegu jest upamiętnienie dzielnych obrońców Lwowa – dzieci i młodzieży nazwanymi Orlętami Lwowskimi, które w latach 1918-1919 zginęły w walce o wolną Polskę. Bohaterskich ofiar było 1421, a najmłodszy – Janek Kukawski miał zaledwie 9 lat. Dlatego w biegu wzięły udział dzieci 9-letnie. Dystans, który należało pokonać to symboliczne 1421 metrów. Uczniowie wykazali się ogromną determinacją i duchem walki pokonując wyznaczoną trasę.

            BRAWA ZA ODWAGĘ I DETERMINACJĘ!

          • LEKCJA HISTORII…

          • Dnia 24 października 2023 uczniowie klasy 6, 7 i 8 ze Szkoły Podstawowej im. Jadwigi Śląskiej w Sokołowcu wraz z wychowawcami wzięli udział w wycieczce do Gross - Rosen w Rogoźnicy Podczas wyjazdu uczniowie zwiedzili Muzeum i pobliski kamieniołom oraz poznali historię obozu koncentracyjnego.

            Na początku obejrzeliśmy film historyczny o powstaniu obozu przygotowany w oparciu o wspomnienia i relacje byłych więźniów. Następnie wysłuchaliśmy wykładu na temat historii KL Gross Rosen oraz zapoznaliśmy się z ekspozycjami muzealnymi.

            Przeszliśmy po terenie obozu słuchając przewodniczki, która przedstawiła nam jak wyglądała codzienność więźniów w tym „piekle na ziemi”. Uczniowie wzięli również udział w zajęciach warsztatowych , zapoznali się z korespondencją obozową jaka zachowała się do dna dzisiejszego. Młodzieży trudno było uwierzyć, że ” (…)ludzie ludziom zgotowali ten los(…)”.

          • LAPTOPY DLA UCZNIA

          • Już wszyscy uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej im. Jadwigi Śląskiej w Sokołowcu otrzymali laptopy do codziennej pracy/nauki.

            Przekazane laptopy to realizacja rządowego programu #LAPTOP DLA UCZNIA, którego celem jest wsparcie dzieci i młodzieży w rozwoju kompetencji cyfrowych. To dziś tak fundamentalne umiejętności jak czytanie, pisanie, dodawanie, odejmowanie, mnożenie czy dzielenie. Bez nich nie sposób funkcjonować we współczesnym świecie wykorzystującym w życiu codziennym i pracy technologie cyfrowe. A bez rozwoju kompetencji cyfrowych nie uda się zbudować nowoczesnego, odpornego społeczeństwa i co za tym idzie – konkurencyjnej gospodarki.

          • Chwilo trwaj, trwaj…

          • WYRÓŻNIENIE w konkursie SUPER DYREKTOR SZKOŁY otrzymał Piotr Melnarowicz Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jadwigi Śląskiej w Sokołowcu. Laudację na temat działalności szkoły wygłosiła prof. Małgorzata Żytko. Wyróżnienie wręczone zostało podczas X Kongresu Edukacji i Rozwoju, którego organizatorem jest Wolters Kluwer Polska

            Jubileuszowa X edycja Kongresu Edukacja i Rozwój miała na celu integrację środowiska wokół kluczowych wyzwań, jakie stoją przed JST, oświatowymi centrami usług wspólnych i dyrektorami placówek oświatowych w bieżącym roku szkolnym oraz latach najbliższych. Kongres jest świetną okazją do spotkania w celu wymiany wiedzy i doświadczeń oraz pozyskania nowych informacji z zakresu zarządzania oświatą.