W sobotę 10 kwietnia rozpoczął się dwudniowy "dzień skupienia" dla członków Szkolnych Kół Caritas. Młodzi ludzie ze szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich licznie przybyli do Lwówka Śląskiego wraz z opiekunami, aby nawzajem umacniać się świadectwem pracy wolontarystycznej w swoich szkołach i parafiach. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 16:00 zakwaterowaniem uczestników. Następnie ks. Andrzej Ziombra – opiekun Szkolnych Kół Caritas– przedstawił uczestnikom cel spotkania a pani Jolanta Urbańska – wolontariuszka Centrum Wolontariatu Caritas w Legnicy – przypomniała wszystkim, że wolontariat jest dobrowolnym, świadomym i bezpłatnym działaniem na rzecz innych, wykraczającym poza związki rodzinne, koleżeńskie i przyjacielskie. Wolontariuszem może zostać każdy, bez względu na płeć, wiek, wyznanie, wykształcenie, status społeczny i ekonomiczny.
Wolontariat jest również szansą rozwoju dla ludzi głównie młodych, którzy poprzez bezinteresowną pracę dla drugiego człowieka, mogą zdobyć nowe umiejętności i doświadczenia oraz odpowiednio zagospodarować swój wolny czas, a jako chrześcijanie w ten sposób jeszcze bardziej wypełniać Chrystusowe przykazanie miłości Boga i bliźnich. Kolejnym punktem programu była prezentacja przybyłych grup. Każda grupa przedstawiła m. in. skąd przyjechała, od jak dawna istnieje oraz co robi. W ten sposób dowiedzieliśmy się że na spotkanie przyjechały grupy ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jeleniej Górze, Szkoły Podstawowej w Pobiednej, Szkoły Podstawowej w Chełmsku Śl., Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Świeradowie – Zdroju, Szkoły Podstawowej im. Jadwigi Śląskiej w Sokołowcu, Szkoły Podstawowej w Czerwonej Wodzie, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Gimnazjum w Jeleniej Górze, Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych im. Górników i Energetyków Turowa w Zgorzelcu, Gimnazjum w Wykrotach, Zespołu Szkół w Nowej Wsi, Szkoły Podstawowej nr 4 w Legnicy. Wszyscy uczestniczyliśmy w tym szczególnym dla Polski dniu w Mszy św. w intencji ofiar i ich rodzin. Po Mszy zjedliśmy kolację i wzięliśmy się mocno do pracy. Rozważaliśmy fragment Ewangelii św. Łukasza mówiący o miłosiernym Samarytaninie. Każdy musiał sobie odpowiedzieć na podstawowe pytania: Co do tej pory zrobiłem, aby pomóc innym i z jakiego powodu? oraz Co jeszcze muszę zrobić, aby jak najlepiej pomagać bliźnim? Po pracy w grupach pan Robert spotkanie integracyjne, w którym udowadniał na różne sposoby, że nie warto mówić fałszywie o innych.
Niedzielę rozpoczęliśmy od modlitwy o godz. 8:00 i śniadania. Następnie zostały przedstawione uczestnikom spotkania konkretne projekty do wykorzystania w codziennej pracy. Oprócz tradycyjnych zbiórek żywności długoterminowej, czy pomocy w rozprowadzaniu świec zachęcono młodych ludzi do pielęgnowania opuszczonych nagrobków, odwiedzin starszych osób szczególnie w okresie zimowym, przygotowywania ozdób świątecznych, organizowania wystaw i aukcji np. fotograficznych, zbiórek używanych podręczników oraz organizowania „spotkań ze świętymi”.
Ks. Andrzej mówił jak, gdzie i od kiedy działa Caritas. Przypominał zasady chrześcijańskiego wolontariatu, które mówią m.in. o tym, że w osobie wspomaganej mamy widzieć samego Chrystusa oraz że dzielić mamy się nie tylko dobrami materialnymi, ale przede wszystkim bogactwem miłości. Po kolejnej pracy w grupach, zgromadziliśmy się w kościele pw. Wniebowzięcia NMP na Eucharystii, aby właśnie w Niedziele Bożego Miłosierdzia przed Bogiem i Kościołem nowi członkowie mogli złożyć swoje przyrzeczenia. Po tym uroczystym wydarzeniu już tylko obiad, wzajemne podziękowania i niestety, trzeba było wracać do swoich domów, aby jeszcze pełniej, z nowymi siłami służyć Bogu, przede wszystkim w swoich najbliższych: rodzeństwie, rodzicach i dziadkach a dopiero potem wychodzić z bezinteresowną pomocą do tych, którzy tego potrzebują.
Opiekun grupy Caritas mgr Iwona Buchowska