• Tytuł FINALISTA dla Wojtka…

     • 26 lutego odbył się FINAŁ Dolnośląskiego Konkursu Polonistycznego. Wzięło w nim udział 115 uczestników.

      Tytuł FINALISTY otrzymał WOJCIECH ROMAŃSKI – uczeń klasy VIII Szkoły Podstawowej im. Jadwigi Śląskiej w Sokołowcu uzyskując 35 pkt. DO tytułu LAUREATA zabrakło tylko 3 pkt.

      BRAWA DLA WOJTKA!

     • EQF – półfinały 2024…

     • Dziś drużyny z klasy VII – Liwia Kula, Nikola Kobiela  i klasy VIII – Amelia Wątor, Wojciech Romański uczestniczyli w półfinałach konkurs pn. „EUROPEJSKI QUZI FINANSOWY”. Organizatorem konkursu jest @WarszawskiInstytutBankowości w Warszawie.

      Czekamy na wyniki. TRZYMAMY KCIUKI!

     • O pszczołach wiemy już prawie wszystko……

     • Dziś gościliśmy Tomasza Łukawskiego - Prezesa Miejsko-Gminnego Koła Pszczelarzy w Świerzawie, Lucynę Bielecką - Wiceprezes Miejsko-Gminnego Koła Pszczelarzy oraz Barbarę Krupską – z zamiłowania i z ogromną pasją pszczelarkę. Zaproszeni goście w bardzo ciekawy sposób opowiadali uczniom jak ważną w ekosystemie rolę pełnią pszczoły. Dzielili się swoimi doświadczenia w zakresie prowadzenia pasiek. Dużo emocji wzbudziła możliwość wykonania własnoręcznie naturalnej świecy z wosku pszczelego. Jednak dzisiejsze spotkanie ma też ważny misję – prowadzący przedstawili dokładnie jak wykonać hotelik dla owadów. Zademonstrowano materiały jakie powinniśmy zastosować, aby domek był przyjazny dla owadów. Wszystko po to, aby uświadomić nam, że  owady w tym również pszczoły tracą siedliska w wyniku rozwoju, opuszczonych gospodarstw i braku kwiatów przyjaznych dla pszczół. Dobrze byłoby pomóc im w rozwoju.

      Jako szkoła otrzymaliśmy również prezent – kokony pszczoły murarki, które idealnie pasują do naszego szkolnego „magicznego ogrodu” pełnego miododajnych kwiatów. Stąd też ogłoszono konkurs na najlepiej wykonany domek dla owadów. W przyszłości w szkole powstanie osiedle domków, w którym zamieszkają dziś podarowane pszczoły murarki.

      Dziękujemy za tak twórcze zajęcia i prezent!

       

     • Najmłodsi szkolni ekonomiści…..

     • Kolejna lekcja w ramach realizacji programu #ZŁOTESZKOŁYNBP tym razem odbyła się u najmłodszych uczniów naszej szkoły – przedszkolaków. Uczniowie poznali pieniądze (ich wygląd i nominał), którymi na co dzień posługujemy się. Ćwiczyli matematykę dodając, odejmują i mnożąc z wykorzystaniem banknotów i monet. Był czas by porozmawiać również o oszczędzaniu. Podczas zajęć uczniowie samodzielnie wykonali własne skarbonki – różowe świnki, które będą im teraz przypominać, że warto mieć cele i gromadzić oszczędności na ich realizację…

      BRAWO!

     • MISTRZOWIE WYŁONIENI……

     • 28 lutego 2024r.  w Szkole Podstawowej im. Jadwigi Śląskiej odbyły się Eliminacje Miejsko – Gminne  do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”. Eliminacje odbywały się w dwóch grupach wiekowych, udział w nich wzięło 29 uczniów szkół podstawowych Gminy Świerzawa.

      Uroczystego otwarcia turnieju dokonał Piotr Melnarowicz – Dyrektor Szkoły. Wśród zaproszonych gości można było spotkać Radnych, sołtysów, przedstawicieli Rady Rodziców.

      Nad poprawnością turnieju czuwała komisja w składzie: kpt. mgr inż. Marcin Kościuk – PSP w Złotoryi, Waldemar Kwieciński – Wiceprezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Złotoryi oraz Sławomir Gołuch Prezes OSP w Lubiechowej.

      W wyniku eliminacji pisemnych oraz ustnych odpowiedzi wyłoniono laureatów turnieju:

      I grupa wiekowa:

      I m. – Cyprian Biniek (ZS-P Świerzawa)

      II m. – Fabian Biłous (SP Sokołowiec)

      III m. – Igor Kuligowski (ZS-P Świerzawa)

      IV m. – Patryk Grubba (SP Nowy Kościół)

      V m. – Michał Hubaj (SP Sokołowiec)

       II grupa wiekowa

      I m. – Igor Baran (ZS-P Świerzawa)

      II m. – Antoni Cieśla (ZS-P Świerzawa)

      III m. – Nadia Gołuch (SP Sokołowiec)

      IV m. – Oskar Motyl (SP Nowy Kościół)

      V m. – Wojciech Romański (SP Sokołowiec)

      LAUREACI 3 pierwszych miejsc będą reprezentować GMINĘ ŚWIERZAWA w kolejnych etapach turnieju.

      GRATULACJE! I trzymamy kciuki.

     • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

     • 21 lutego to Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W tym dniu w sposób szczególny przypominamy o konieczności troski o język ojczysty oraz języki zagrożone i ginące.

      W naszej szkole również postanowiliśmy włączyć się w obchody tegoż dnia. Na tablicach pojawiły się ciekawostki o języku polskim oraz plansze z poprawną pisownią wyrazów.

      Uczniowie i nauczyciele mogli sprawdzić swoją wiedzę z zakresu ortografii, biorąc udział w małym konkursie ortograficznym. Na każdego uczestnika czekała słodka nagroda.

      Na lekcjach języka polskiego młodzież wzięła udział w ćwiczeniach językowych. Uczniowie oglądnęli film ”50 błędów językowych! Który z nich popełniasz?” Jak odpowiedzieli na pytanie zawarte w tytule filmu? Niech to pozostanie ich tajemnicą.

      A wkrótce rozstrzygnięcie konkursów:

       poetyckiego pt. „Polszczyzna jest piękna,

       literackiego -na krótką rymowankę reklamującą język polski,

       „Ratujmy słowa”

      Ponadto uczniowie przygotowują się do Szkolnego Konkursu o tytuł MISTRZA JĘZYKA POLSKIEGO.

      Mamy nadzieję, że dzięki obchodom Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, jeszcze bardziej docenimy bogactwo naszego języka, jak również ważność jego pielęgnowania.

     • O pieniądzach inaczej – lekcja chemii…

     • Kolejne zajęcia w ramach realizacji programu ZŁOTE SZKOŁY NBP. Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej uczestniczyła w eksperymentach, których celem było pozyskanie informacji o właściwościach banknotów i monet. Było o płonących banknotach jak i tych, które płonąć nie chciały. Było o „brudnych pieniądzach” oraz o tym, czym najlepiej je wyczyścić. Oj działo się……

      #ZŁOTESZKOŁYNBP

       

     • POZNAJEMY BANK CENTRALNY – warsztat uczniowski…

     • Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej przeprowadziła dla uczniów naszej szkoły warsztat uczniowski jako kolejne zadanie w ramach realizacji programu ZŁOTE SZKOŁY NBP. Zajęcia miały na celu popularyzację wiedzy na temat „Polski złoty w obiegu od 100 lat – NBP i jego funkcja emisyjna”.

      Liderzy przedstawili działalność m. in. historię polskiego pieniądza oraz dominującą rolę i funkcję Narodowego Banku Polskiego jako strażnika polskiej waluty.

       Podczas warsztatów wykorzystano materiały edukacyjne udostępnione przez NBP jak, np.: broszury: „Znaczenie własnej waluty i autonomicznej polityki pieniężnej”, „W jaki sposób NBP dba o jakość i bezpieczeństwo polskich banknotów” i inne.

      Wspólnie twórczo spędzony czas to świetny przykład nauki przez zabawę.

       

     • zDolny Ślązak – FINAŁ…

     • Wojciech Romański reprezentował dziś Szkołę Podstawową im. Jadwigi Śląskiej w Sokołowcu w FINALE przedmiotowego konkursu Zdolny Ślązak z przedmiotu język polski. To pierwszy uczeń w historii placówki, który awansował do samego finału.

      BRAWO! I trzymamy kciuki za wynik!

     • ROZSTRZYGNIĘCIE GMINNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „PORTRET PANA KLEKSA”

     • Mamy przyjemność ogłosić wyniki Gminnego Konkursu Plastycznego „Portret Pana Kleksa”, na który wpłynęło 95 prac.

      Jury w składzie: pani Edyta Marzec, pani Marta Baran, pani Małgorzata Obora po wnikliwej ocenie prac postanowiło przyznać nagrody następującym uczestnikom:

      w kategorii wiekowej 7-8 lat:

      I miejsce – Sebastian Włoch

      II miejsce – Tymon Warchoł

      III miejsce – Natan Wrotny

      Wyróżnienie – Zofia Wnuk

      w kategorii wiekowej 9-10 lat:

      I miejsce – Milena Siepracka

      II miejsce – Milan Pacierz

      III miejsce – Martyna Łysek

      Wyróżnienie – Wioleta Krakowiak

      w kategorii wiekowej 11-12 lat:

      I miejsce – Oskar Rabenda

      II miejsce – Inka Maj

      III miejsce – Alicja Siwecka

      Wyróżnienie – Emilia Rogalska

      Zwycięzcom gratulujemy!

      Dzisiaj, 21 lutego 2024 r., odbyła się mała gala, podczas której laureatom zostały wręczone nagrody. Gościem honorowym wydarzenia był Pan Paweł Kisowski - Burmistrz Miasta i Gminy Świerzawa, który przeczytał fragment „Akademii Pana Kleksa” Jana Brzechwy.

      Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie za wykonanie ciekawych prac, szkołom podstawowym z terenu naszej gminy: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Świerzawie, Szkoła Podstawowa im.Jadwigi Śląskiej w Sokołowcu, Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Nowym Kościele SPNK za zachęcenie uczniów do udziału w konkursie, Paniom z Jury za sprostanie trudnemu zadaniu wyboru najlepszych prac, Panu Burmistrzowi za udział w uroczystości oraz Urząd Miejski w Świerzawie za zapewnienie transportu dzieciom.

      Zapraszamy do udziału w konkursach organizowanych przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Świerzawie

     • „Polski złoty w obiegu od 100 lat – NBP i jego funkcja emisyjna” - debata szkolna…

     • Dziś Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej przeprowadziła debatę szkolną tematycznie związaną z realizacją ogólnopolskiego programu „ZŁOTE SZKOŁY NBP” . w obecności Burmistrza Miasta i Gminy Świerzawa – Pawła Kisowskiego, Radnych, Sołtysów, Rady Rodziców i szkolnej społeczności uczniowie przedstawili bogatą historię polskiego pieniądza. Wrócili w swoich dyskusjach do czasów BARTERU, trudności związanych z wymianą handlową. Po dzisiejszym spotkaniu każdy wie co znaczy powiedzenie „SŁONO ZPŁACIĆ”, szkoda tylko, że ten okres w historii nie powtórzy się. W kolejnych etapach dyskusji nie zabrakło wątku przyszłości. Młodzi ekonomiści bardzo mądrze wypowiadali się przedstawiając swoje zdanie w kwestii przyjęcia waluty EURO w Polsce, czy w kwestii wirtualnych pieniędzy.

      Jedno jest pewne - w naszej szkole o finansach, ekonomii i bankowości jest z kim prowadzić dyskursy.

      BRAWO!

      #ZŁOTESZKOŁYNBP #NBP #Rokedukacjiekonomicznej

     • PASOWANIE NA UCZNIÓW…

     • Dziś uczniowie klasy I zostali PASOWANI na uczniów Szkoły Podstawowej im. Jadwigi Śląskiej w Sokołowcu. Aktu pasowania dokonał Piotr Melnarowicz – Dyrektor Szkoły. Tą uroczystość celebrowali również m. in. Przewodnicząca Rady Miejskiej w Świerzawie - Urszula Zajda

      BURMISTRZ MIASTA i GMINY ŚWIERZAWA - Paweł Kisowski

      Inspektor ds. oświaty przy Urzędzie Miejskim w Świerzawie - Edyta Marzec

      Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej p.w. św. Jadwigi Śląskiej w Sokołowcu- ks. Mieczysław Stępień

      Przewodnicząca Rady Rodziców – Agnieszka Kucia

      Wiceprzewodnicząca Rady Rodziców – Katarzyna Wątor

      Skarbnik Rady Rodziców – Justyna Siepracka


      Recytowanie wierszy, śpiewane piosenki, złożone ślubowanie, wdrażanie się przez kilka miesięcy do roli ucznia potwierdza fakt, że uczniowie klasy I są już pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły.

      Życzymy im samych radosnych chwil twórczo spędzonych w naszej szkole. 

       

     • W karnawale, w karnawale dzieci bawią się wspaniale!

     • Celem spotkania było przybliżenie tradycji i zwyczajów związanych z karnawałem oraz dostarczenie dzieciom radości i przyjemnych doznań ze wspólnych zabaw i tańców. Na bal przyszły kolorowe bajkowe postacie. Były tańce, śpiewy, zagadki i zadania do wykonania. Zmęczone, wytańczone i szczęśliwe dzieci zasiadły na koniec do wspólnego poczęstunku. To był dzień pełen niezapomnianych wrażeń.

     • Hej kolęda, kolęda….

     • W magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia wprowadzili nas uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jadwigi Śląskiej w Sokołowcu pięknym śpiewem kolęd, pastorałek oraz występami artystycznymi.

      Niech czas Bożego Narodzenia będzie pełen ciepła, radości, wytchnienia i zapomnienia od trudów dnia codziennego. Zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku , uczniom, nauczycielom, pracownikom i rodzicom życzy Dyrektor Szkoły.