EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2020 – wytyczne
1. HARMONOGRAM EGZAMINU KLASY VIII
16 czerwca 2020 r. – język polski, uczniowie piszą 120 minut
17 czerwca 2020 r. – matematyka, uczniowie piszą 100 minut
18 czerwca 2020 r. – język angielski, język niemiecki uczniowie piszą 90 minut.
2. Termin ogłaszania wyników egzaminu ósmoklasisty do 31 lipca 2020 r.
3. INFORMACJE OGÓLNE:
a. Egzaminy rozpoczynają o godz. 9:00.
b. Do szkoły uczniowie będą wpuszczani od godziny 8.10 (Uczniowie dojeżdżający będą mieli zorganizowany dowóz – o szczegółach poinformujemy rodziców).
c. Po wejściu do szkoły dezynfekują ręce.
d. Uczniowie spotykają się w sali 23 na parterze pod opieką wychowawcy, gdzie zostanie zorganizowane miejsce dla każdego ucznia na pozostawienie swoich rzeczy (kurtki, torebki, telefony, podręczniki szkolne, książki do biblioteki, klucze do szafek szkolnych), zachowane będą zalecane przez GIS odległości, sala zostanie zdezynfekowana.
e. Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa (zdający, nauczyciel, członek zespołu nadzorującego, inny pracownik szkoły, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną).
f. Zdający, nauczyciel oraz każda inna osoba uczestnicząca w przeprowadzaniu egzaminu nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
g. Rodzic/Prawny opiekun nie może wejść z uczniem na teren szkoły, z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy np. w poruszaniu się.
h. Zdający nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek.
i. Na egzaminie każdy zdający przynosi legitymację szkolną oraz korzysta z własnych przyborów piśmienniczych, linijki. Uczniowie zabierają ze sobą czarny długopis, a na matematykę czarny długopis i linijkę. Przyborów nie wolno pożyczać.
j. Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Na egzamin należy przynieść własną butelkę z wodą.
k. Na terenie szkoły nie ma możliwości zapewnienia posiłków.
l. Czekając na wejście do szkoły zdający zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos.
m. Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (maseczką jedno- lub wielorazową, materiałem, przyłbicą – w szczególności w przypadku osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką). Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających. Podczas wpuszczania uczniów do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie co najmniej 1,5-metrowego odstępu).
n. Zdający są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej (w trakcie egzaminu) zdający ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy:
1) podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie;
2) wychodzi do toalety;
3) kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali egzaminacyjnej.
o. Uczeń, który chce wyjść do toalety, podnosi rękę do góry. Zakłada maseczkę i po uzyskaniu zgody od nauczyciela, opuszcza salę.
p. Po upływie czasu pracy uczniowie mają 5 minut, TYLKO na sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi. Następnie zamykają arkusze i stosują się do zaleceń nauczycieli, salę opuszczają pojedynczo.
4. Środki bezpieczeństwa osobistego
a. Przed wejściem do szkoły obowiązkowo należy zdezynfekować ręce.
b. Bezwzględnie stosujemy zasady higieny: nie podajemy ręki na powitanie, zachowujemy dystans, a także unikamy dotykania oczu, nosa i ust, w odpowiedni sposób zasłaniamy twarz podczas kichania czy kasłania, wrażeniami po egzaminie dzielimy się między sobą z wykorzystaniem mediów społecznościowych, komunikatorów, telefonicznie, unikamy spotkań w grupie, np. przy wejściu do szkoły, boisku szkolnym.
c. Uczniowie przychodzą do szkoły od godzinę 8.10 (dojeżdżający według rozkładu jazdy, najpóźniej do godziny 8.30). Wychowawca sprawdza obecność i dopilnuje, aby uczniowie zachowali bezpieczny odstęp i inne zabezpieczenia (maseczki, dezynfekcja rąk, pomiar temperatury) przed wejściem na teren szkoły, sale egzaminacyjną.
d. Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos.
e. Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem. Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających.
f. Podczas wpuszczania uczniów do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie co najmniej 1,5-metrowego odstępu).
g. Zdający są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej (w trakcie egzaminu) zdający ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy: podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie, wychodzi do toalety, kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali egzaminacyjnej.
h. Zarówno zdający, jak i członkowie zespołu nadzorującego mogą – jeżeli uznają to za właściwe – mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu, nawet po zajęciu miejsca przy stoliku lub kiedy obserwują przebieg egzaminu.
5. Przebieg egzaminu
a. Od 8.45 uczniowie wchodzą do sali egzaminacyjnej pojedynczo, zgodnie z listą, z ważną legitymacją. Przewodniczący zespołu nadzorującego losuje w ich obecności numery stolików, przy których będą pracować.
b. Przewodniczący zespołu nadzorującego poinformuje zdających o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących podczas egzaminu.
c. O 9.00 członkowie ZN rozdają zestawy egzaminacyjne uczniom, pomagają kodować, sprawdzają poprawność kodowania, poprawność zamieszczenia danych oraz naklejek.
d. Uczniowie:
- zapisują na pracy swój kod, pesel,
- przyklejają naklejkę z peselem przygotowaną przez OKE
- zapoznają się z instrukcją zamieszczoną na pierwszej stronie.
- sprawdzają kompletności arkusza, czy zeszyt zadań egzaminacyjnych oraz karta rozwiązań zadań egzaminacyjnych zawierają wszystkie kolejno ponumerowane strony
- wyrywają ze środka arkusza 8 stron tworzących kartę rozwiązań zadań egzaminacyjnych (w przypadku egzaminu z matematyki), zapisują rozwiązanie zadań otwartych w karcie rozwiązań zadań egzaminacyjnych
- Nie wolno odrywać karty odpowiedzi od zestawu, karta odpowiedzi to nie jest brudnopis.
e. Po czynnościach organizacyjnych, przewodniczący zespołu nadzorującego zapisuje na tablicy, faktyczny czas rozpoczęcia i zakończenia pracy z danym arkuszem egzaminacyjnym.
f. Czas przeznaczony na rozwiązywanie zadań liczony jest od momentu zakończenia czynności organizacyjnych i zapisania czasu rozpoczęcia na tablicy.
g. Uczniowie opuszczają salę na polecenie przewodniczącego ZN.
6. UWAGA!
a. Uczniowie mogą używać wyłącznie długopisów z czarnym tuszem lub piór z czarnym atramentem.
b. Na egzamin z matematyki przynosimy linijkę.
c. Prace pisane ołówkiem nie będą sprawdzane.
d. Zapisy w brudnopisie nie będą sprawdzane.
e. Zapisy na marginesie poza wyznaczoną ramką nie będą oceniane.
f. Obliczenia do zadań, odpowiedzi muszą być zapisane, gdyż sam wynik to zero punktów.
g. Nie wolno wykonywać żadnych rysunków nie związanych z egzaminem na arkuszu egzaminacyjnym.
h. Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego przerywa i unieważnia uczniowi egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu, w przypadku:
- stwierdzenia niesamodzielnego rozwiązywania zadań przez ucznia
- wniesienia lub korzystania przez ucznia w Sali egzaminacyjnej z urządzenia telekomunikacyjnego albo materiałów lub przyborów pomocniczych niewymienionych w komunikacie o przyborach
- zakłócania przez ucznia prawidłowego przebiegu egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu, w sposób utrudniający pracę pozostałym uczniom
i. Zdający, który ukończył pracę przed czasem zgłasza to przewodniczącemu ZN przez podniesienie ręki. Przewodniczący decyduje o opuszczeniu sali przez ucznia. Zdający może opuścić na stałe salę egzaminacyjną (jeżeli zakończył pracę z arkuszem) najpóźniej na 15 minut przed czasem wyznaczonym jako czas zakończenia pracy z arkuszem. W ciągu ostatnich 15 minut przed zakończeniem egzaminu (nawet jeżeli zdający skończył pracę z arkuszem egzaminacyjnym) zdający nie opuszczają sali egzaminacyjnej.
j. W przypadku stwierdzenia podczas sprawdzania pracy niesamodzielnego rozwiązywania zadań przez ucznia, który ponownie przystąpił do egzaminu w zaświadczeniu wpisuje się”0”
k. Jeżeli podczas egzaminu ósmoklasisty przeprowadzanego w terminie głównym uczeń z przyczyn losowych lub zdrowotnych przerywa pracę z arkuszem, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego dołącza jego arkusz do protokołu zbiorczego przebiegu egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu. Arkusz nie jest przekazywany do sprawdzenia, a uczeń ma prawo przystąpić do egzaminu ósmoklasisty z tego przedmiotu (lub przedmiotów, jeżeli sytuacja powtarza się w kolejnych dniach przeprowadzania egzaminu) w terminie dodatkowym 7 do 9 lipca.
l. Dyrektor szkoły informuje o zaistniałej sytuacji rodziców zdającego, którzy mają prawo postanowić, że arkusz powinien zostać sprawdzony i oceniony. Dyrektor szkoły przekazuje decyzję rodziców dyrektorowi OKE.
m. Jeżeli sytuacja opisana ma miejsce podczas egzaminu ósmoklasisty przeprowadzanego w terminie dodatkowym, decyzję co do sposobu postępowania podejmuje dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej w porozumieniu z dyrektorem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Więcej informacji na:
https://oke.wroc.pl/wp-content/uploads/library/File/pdfy/20200515_COVID_Wytyczne_WO.pdf
https://www.gov.pl/web/edukacja/zasady-przeprowadzania-egzaminow-w-2020-r--regulacje-prawne
https://oke.wroc.pl/wglad-do-prac-egzaminacyjnych-2/