• „ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ”…

     • Dziś szkolna społeczność włączyła się w do ogólnopolskiej akcji pn: "Łączy nas pamięć". Jest to hasło, które od początku towarzyszy akcji Żonkile. W ten symboliczny sposób upamiętniamy osoby, które 81 lat temu, 19 kwietnia 1943 r. walczyły w powstaniu w getcie warszawskim. Powstanie  było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie. 19 kwietnia 1943 roku warszawscy Żydzi podjęli walkę zbrojną z Niemcami. Powstańcy nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo, jednak wobec perspektywy nieuchronnej zagłady, nie chcieli ginąć biernie.

      CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

       

     • Zajęcia przyrodnicze…

     • Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jadwigi Śląskiej w Sokołowcu uczestniczyli w przyrodniczej lekcji organizowanej w ramach projektu "Szkolne Inicjatywy dla Dobrego Klimatu". Zajęcia prowadzili edukatorzy z Fundacji Ekologicznej ZIELONA AKCJA. Projekt ma na celu zwiększanie świadomości oraz motywowanie dzieci i młodzieży do dbałości o naszą zieloną planetę w obliczu zagrożeń wynikających z globalnego ocieplenia.

     • MISTRZOWIE POWIATU WYŁONIENI……

     • 18 kwietnia 2024r. w Szkole Podstawowej im. Jadwigi Śląskiej odbyły się Eliminacje Powiatowe do XLVII Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”. W eliminacjach wzięło 36 uczniów ze szkół powiatu złotoryjskiego w trzech grupach wiekowych.

      Uroczystego otwarcia turnieju dokonał Piotr Melnarowicz – Dyrektor Szkoły. Dziś gościliśmy również:

      -Zastępcę Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Złotoryi – st. kap. inż. Marcina Grubczyńskiego

      - Prezes OSP w Sokołowcu – Mateusza Wodzyńskiego

      - Sołtysa Wsi Sokołowiec - Romana Żukrowskiego

      - Przewodniczącą Rady Rodziców – Agnieszkę Kucia

      -Wiceprzewodniczącą Rady Rodziców – Katarzynę Wątor

      -Skarbnika Rady Rodziców – Justynę Siepracką

      Nad poprawnością turnieju czuwała komisja w składzie: kpt. mgr inż. Marcin Kościuk – PSP w Złotoryi, Waldemar Kwieciński – Wiceprezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Złotoryi oraz Sławomir Gołuch Prezes OSP w Lubiechowej.

      Dzisiejsze spotkanie jest również okazją do wspomnień i podziękowań. Piotr Melnarowicz – Dyrektor Szkoły wręczył pamiątkowe dyplomy oraz prace plastyczne wykonane przez uczniów szkoły w konkursie „SZKOŁA w OCZACH DZIECKA” osobom, z którymi razem przez ostanie dwie dekady współorganizował w/w turniej na terenie Gminy Świerzawa oraz powiatu złotoryjskiego.

       

      W wyniku eliminacji pisemnych oraz ustnych odpowiedzi wyłoniono laureatów turnieju:

      I grupa wiekowa (klasy I-IV):

      I m. – Fabian Biłous (SP Sokołowiec)

      II m. – Marcel Boczar (SP Zagrodno)

      III m. – Hubert Maciołek (ZS-P Zagrodno)

      IV m. – Igor Kuligowski (ZS-P Świerzawa)

      V m. – Cyprian Biniek (ZS-P Świerzawa)

       

      II grupa wiekowa (klasy V-VIII):

      I m. – Gracjan Rajczakowski (ZS-P Zagrodno)

      II m. – Nadia Gołuch (SP Sokołowiec)

      III m. – Hubert Łukasiewicz (ZS-P Zagrodno)

      IV m. – Igor Baran (ZS-P Świerzawa)

      V m. – Wiktoria Skorupińska (SP Pielgrzymka)

       

      III grupa wiekowa (szkoły ponadpodstawowe):

      I m. – Maja Kwaśniowska (LO Złotoryja)

      II m. – Weronika Bielak (ZSZ Złotoryja)

      III m. – Aleksander Szczecina (LO Złotoryja)

      IV m. – Kacper Mazur (ZSZ Złotoryja)

      V m. – Kamila Czernatowicz (LO Złotoryja)

       

       

      LAUREACI 1 pierwszych miejsc będą reprezentować GMINĘ ŚWIERZAWA oraz POWIAT ZŁOTORYJSKI w kolejnych etapach turnieju.

      GRATULACJE! I trzymamy kciuki.

       

     • Skrzydlata Ferajna w naszej szkole

     • Gościliśmy w naszej placówce  Pana Kubę opiekuna kilku sów. Pan Kuba przedstawił uczniom dużo ciekawych informacji na temat życia sów, opowiedział o swojej pasji – hodowli tych pięknych ptaków. Dużo pozytywnych emocji wzbudził bezpośredni kontakt z sowami.

      Dziękujemy za miłe spotkanie.

     • Lekcja streamowana na żywo..

     • Dziś uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w lekcji on-line podczas której dowiedzieli się o gospodarce  cyrkularnej. Zajęcia prowadziła ekspertka - Marta Mercik (Ubrania do Oddania), która opowiedziała o co chodzi z gospodarką obiegu zamkniętego i jaki ma ona wpływ na ochronę środowiska. Podczas lekcji poruszono również zagadnienia związane z cyrkularnością na przykładzie fast fashion, zużywaniem zasobów na Ziemi i co możemy z tym zrobić. Tą tematyką możemy znaleźć też w najnowszej lekcji na młodzi.ekoeksperymentarium!

      W szkole będziemy organizować akcję „UBRANIA do ODDANIA” i zapraszamy do udziału.

       

     • Z wizytą w Rakowicach Wielkich

     • Na zaproszenie Dyrektora Zespołu Szkół Ekonomiczno-Technicznych im Kombatantów Ziemi Lwóweckiej w Rakowicach Wielkich uczniowie klasy VII i VIII uczestniczyli w różnych zajęciach edukacyjnych specjalnie dla nich przygotowanych. Spotkanie było także okazją do zapoznania się z szeroką ofertą kształcenia przygotowaną na przyszły rok szkolny oraz zobaczyć nowoczesne zaplecze dydaktyczne. Przed naszymi uczniami pozostały już tylko trudne decyzje. Szkołę można raz jeszcze odwiedzić podczas dni otwartych 20.04.2024r.

      Dziękujemy za zaproszenie.

     • W naszym magicznym ogrodzie oj dzieje się…..

     • Wczorajszy słoneczny dzień był okazją do podsumowania konkursu na zbudowanie hoteliku dla owadów. I tak po bardzo trudnych dyskusjach jury konkursu przyznało nagrody dla:

      1 miejsca: Antoni Wodzyński (klasa 5), Julia Kaziuk i Magdalena Rydz (klasa 5), Bartosz Sieja (klasa 4).

      2 miejsca: Emilia Potaczek (klasa 6), Lena Daszkiewicz (klasa 7), Maciej Sarkowicz (klasa 8).

      Spotkanie było również okazją do umieszczenia w hotelikach kokonów pszczoły murarki, które otrzymaliśmy od Świerzawskiego Koła Pszczelarzy. Nowa wiatę pod hoteliki wykonał niezawodny p. Roman. Aby nie zabrakło kwiatów p. opiekunki projektu - Katarzyna i Magdalena wysiały nasiona miododajnych kwiatów. Pozostało na  już jedynie dzielić przestrzeń wokół szkoły z różnymi owadami i razem cieszyć się urokiem kwiatów.

      Zapraszamy.

       

     • The Big Challenge…..

     • Dzisiaj uczniowie klas IV- VIII naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie z języka angielskiego: The Big Challenge.

      Oprócz sprawdzenia swojego poziomu języka angielskiego, uczniowie mogli zmierzyć się z rówieśnikami z całej Polski i dodatkowo wygrać wiele atrakcyjnych nagród.

      Czekamy na wyniki  do 15 maja i trzymamy kciuki!

     • Zajęcia Szkolnego Klubu Sportowego

     • Nasza szkoła od welu lat realizuje program Szkolny Klub Sportowy. Ministerialny program zajęć SKS jest skierowany do dzieci i młodzieży szkolnej.

      Zajęcia w naszej szkole odbywają sie we wtorki  od godziny 11:15 do godziny 13:15 oraz w czwartki od godziny 12:10 do godziny 14:10

       

     • Powitanie wiosny

     • W dniu 21 marca najmłodsi uczniowie naszej szkoły uroczyście wzięli udział w tradycyjnych obrzędach pożegnania zimy - powitania wiosny. Dzieci z radością maszerowały w wiosennym pochodzie trzymając w rękach kwiaty. Ogromne emocje towarzyszyły przedszkolakom już dużo wcześniej, podczas przygotowań, kiedy to dzieci poznawały piosenki, wierszyki oraz tworzyły kartki świąteczne, które wręczały podczas przemarszu.

     • Z wizytą w Fabryce Mercedesa….

     • Uczniowie klasy VII i  VIII uczestniczyli w zajęciach zawodoznawczych w @Mercedes-Benz Manufacturing Poland sp. z o.o. w Jaworze. Warto dodać, że jest to pierwsza w Polsce fabryka silników i baterii elektrycznych. Produkuje czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne oraz baterie elektryczne do samochodów osobowych Mercedes-Benz. Nowoczesna fabryka jest połączeniem najwyższych standardów branży motoryzacyjnej z ideą „Przemysł 4.0“, a jej uruchomienie pozwoliło na zwiększenie zdolności produkcyjnych koncernu w Europie Wschodniej oraz elastyczności i efektywności globalnej sieci produkcyjnej Mercedes-Benz. 

      Uczestnicy zajęć poznali proces technologiczny, interesowali się planami fabryki w kwestii zatrudnienia. Planując swoją przyszłość wiedzą jak mogą aplikować o pracę w w/w fabryce.

      Dziękujemy za zaproszenie.

       

     • „BEZPIECZEŃŚTWO W SIECI” -  happening…

     • Liderzy szkolni przygotowali działania mające na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych zachowań uczniów podczas korzystania z sieci Internet. Spotkanie rozpoczęliśmy od wysłuchania wykładu eksperckiego „Cyberbezpieczne  finanse”, który poprowadził  Pan Marcin Wąsik-Wiszniewski - wykładowca Uniwersytetu WSB Merito w Gdańsku. Wykład zorganizował na podsumowanie Finału Europejskiego Quizu Finansowego @Warszawski Instytut Bankowy w Warszawie.

      W drugiej części spotkania zaprezentowali się nasi uczniowie. Wykorzystując przygotowaną prezentację przypomnieli kolegom i koleżankom podstawowe zasady bezpieczeństwa jakie należy zachować podczas korzystania z sieci Internet. Było o savoir-vivre  podczas prowadzenia korespondencji, tworzeniu bezpiecznych haseł, o zwracaniu uwagi z kim nawiązujemy znajomości, o złośliwym oprogramowaniu, o koniach trojańskich, i nie tylko.

      Wszystkim uczestnikom spotkaniu rozdano przygotowane w tym celu broszury.

     • LO w naszej szkole…

     • Gościliśmy uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Złotoryi, którzy zaprezentowali swoją szkołę uczniom klasy VII i VIII. Spotkanie było również okazją  do przedstawienia propozycji  otwieranych kierunków nauczania w nowym roku szkolny. Zainteresowanie naszych przyszłych absolwentów było ogromne, spotkanie trwało ponad 2 godziny. Było mnóstwo pytań, uczniowie uzyskali wszelkie interesujące ich informacje. Przednim już za chwilę decyzja „QUO VADIS ÓSMOKLASITO”?

      # LiceumOgólnokształcącegoim.JanaPawłaIIwZłotoryin
      #lozlotoryja

     • Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa – I etap.

     • Uczniowie klas VII i VIII przystąpili dziś do sprawdzenia swojej wiedzy w zakresie ochrony środowiska, zanieczyszczeń atmosfery, itp.

      Działania te to efekt przystąpienia naszej placówki do kolejnej edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Antysmogowej – Konkursu Wiedzy o Powietrzu i Zmianach Klimatu!

      Zadaniem uczestników w każdym z trzech etapów olimpiady będzie udzielenie poprawnych odpowiedzi na 40 pytań testowych. Konkurs odbędzie się online na platformie konkursowej olimpiadaesa.nask.pl!

      Trzymamy kciuki!

       

     • „Taki mamy klimat”

     • W ramach programu ekologicznego „„Zadbajmy o Naszą Planetę” 11 marca 2024 roku Naszą szkołę odwiedzili edukatorzy z „Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej” z Dobkowa, aby bliżej przedstawić uczniom temat związany z klimatem. Na warsztatach poruszone zostały zagadnienia ekologiczne: zmiany klimatu i zagrożenia z tym związane, źródła zanieczyszczeń w atmosferze, jakość powietrza w Polsce, sposoby poprawy jakości powietrza, wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych. Co to jest pogoda, a co to jest klimat? Jakie są składniki pogody? Jakimi przyrządami sprawdzamy stan pogody? Jakie są przyczyny i skutki ekstremalnych zjawisk pogodowych? W jaki sposób człowiek zanieczyszcza powietrze? Co to jest smog i jak powstaje?
      Uczniowie sprawdzili „Jakim powietrzem oddychają?” - poszukując na terenie szkolnym porosty i ocenili je według „skali porostowej” oraz poprzez doświadczenie przed szkołą zbadali czystość kałuży i zebrali osad i pyły do oceny czystości powietrza. Uczniowie obliczyli również spalanie dwutlenku węgla. Warsztaty były bardzo pouczające, pokazały jaki wpływ człowiek ma na nasz klimat i jak My możemy zadbać o naszą planetę.

      Stan zanieczyszczenia powietrza w naszej miejscowości można sprawdzić na: https://looko2.com/heatmap.php

       

     • Centrum Nauki KOPERNIK w Sokołowcu….

     • Przez najbliżej dwa dni gościmy edukatorów z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Dzisiejsze warsztaty to efekt realizacji programu „NAUKA DLA CIEBIE”. Uczniowie mają okazję poznać tajemnice otaczającego nas wszechświata, wybrać się w podróż po Układzie Słonecznym, galaktykach i nie tylko….
      Nauka dla Ciebie to wspólny program Ministra Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik. Jego celem jest wyrównywanie szans edukacyjnych, propagowanie kultury innowacyjności i stymulowanie rozwoju poprzez promowanie aktywizujących i angażujących metod nauczania (samodzielnego eksperymentowania i odkrywania nauki w życiu codziennym). Działania programowe obejmują także popularyzację nauki w miejscach o utrudnionym dostępie do centrów nauki oraz integrację lokalnych środowisk edukacyjnych ze środowiskami akademickimi.
      Noclegi dla edukatorów zapewnia Gościniec Pod Gruszą, zaś wyżywienie Rada Rodziców.
      DZIĘKUJEMY!
      #CentrumNaukiKopernik #PodGruszą #NaukaDlaCiebie

     • #ZŁOTE SZKOŁY NBP – zadania wykonane…

     • Dziś zakończyliśmy realizację Ogólnopolskiego Programu  Edukacyjnego „ZŁOTE SZKOŁY NBP”, którego organizatorem jest @NarodowyBankPolski. Zgodnie z tematem IV edycji 2023/2024: „Polski złoty w obiegu od 100 lat - NBP i jego funkcja emisyjna” Ambasadorzy Edukacji Ekonomicznej przeprowadzili warsztaty ekonomiczne, odbyły się lekcje o ekonomii oraz przeprowadziliśmy debatę uczniowską. Całość zwieńczyła uroczysta gala konkursu na prezentację multimedialną podczas której gościliśmy rówieśników z innych szkół.

      Pracy było dużo, doświadczenia nikt nam nie odbierze. Teraz pozostało nam już tylko czekać na wyniki konkursu

      TRZYMAJCIE KCIUKI!